Jau nuo rugsėjo 27 dienos į miestų gatves ir virtualias platformas sugrįžta „Atliekų kultūros“ projektas „Švaros ambasadoriai“. Jo tikslas – pakviesti kuo daugiau gyventojų keisti savo įpročius ir prisidėti prie tvaresnės gyvensenos. O tie, kurie jau dabar aktyviai rūšiuoja atliekas ir daugybe kitų savo pasirinkimų prisideda prie atsakingesnio vartojimo, yra raginami būti aktyviems ir dalytis savo gerosiomis patirtimis.
„Praėjusiais metais Vilniaus mieste ir apskrityje gyventojai išrūšiavo 20 proc. atliekų. Metais anksčiau, 2019-aisiais, šis skaičius siekė 15 proc., tad tendencija yra gera: kasmet rūšiuojama vis daugiau atliekų, taip pat daugėja atliekas rūšiuoti apsisprendusių gyventojų, – sakė „Švaros ambasadorių“ projektą inicijuojančio Vilniaus apskrities tvarkymo centro (VAATC) direktorius Tomas Vaitkevičius. – Visgi pokyčius lemiantys įpročiai keičiasi lėtai, mumyse tebegajūs pirmaisiais nepriklausomybės metais susiformavę ir net sovietiniai vartojimo įpročiai. O jei pasikeitė mūsų pačių elgsena ir pradėjome visu šeimos ūkiu gyventi tvariau, tai dar nereiškia, kad pasikeitė ir mūsų kaimynų, draugų įpročiai“.
Kad požiūris į atliekas bei vartojimą keistųsi greičiau, o pokytis įgytų vis didesnį mastą, projektas „Švaros ambasadoriai“ kviečia imtis iniciatyvos kiekvieną, kuriam rūpi, kuris gali ir kuris jau dabar prisideda prie tvaresnės ateities. Stengiatės vartoti mažiau? Rūšiuojate ar rūpinatės kitais būdais pratęsti į jūsų namus atkeliaujančių daiktų ar atliekomis virstančių pakuočių gyvenimą? Aktyviai naudojatės daiktų atidavimo stotelėmis „DĖK‘ui“ ar tekstilės rūšiavimo konteineriais? Kasmet prisijungiate prie akcijos DAROM? O gal šiemet per karantiną darėtės remontą ir visas statybines atliekas sąžiningai nuvežėte į stambiagabaričių atliekų aikštelę? Papasakokite apie tai susitikę su savo draugais. Pasidalykite savo atradimais socialiniuose tinklapiuose. Didelė tikimybė, jog pozityvi žinutė, geras pavyzdys ir kitą žmogų užkrės panašiomis idėjomis ar taps paskata pergalvoti savo veiksmus bei požiūrį į atliekas ir vartojimą apskritai.
Į atliekų rūšiavimą nukeiptos „Švaros ambasadorių“ kampanijos idėja – švaros ambasadoriumi gali būti kiekvienas, kuriam rūpi teisingas atliekų tvarkymas ir kuris prie to prisideda savo veiksmais.
„Esu įsitikinęs, kad mūsų, švaros ambasadorių, jau dabar yra labai daug. Mes tikime tuo, ką darome, žinome, kad tai yra svarbu. Sutelkti sąmoningus, teigiamais pokyčiais tikinčius žmones ir paskatinti juos veikti, komunikuoti jiems patiems tinkamiausiais, priimtiniausiais, originaliais ar neoriginaliais būdais ir skleisti žinią apie teisingą atliekų tvarkymą – tokia ir yra projekto idėja, – sakė T. Vaitkevičius. – Manau, švaros ambasadoriumi gali vadintis kiekvienas, kuris net it mažiausiu savo veiksmu prisideda prie švaresnės planetos ir mūsų visų ateities“.
Visą mėnesį gyventojai yra kviečiami sekti „Atliekų kultūros“ socialines paskyras, dalytis jose ne tik savo gerosiomis praktikomis, bet ir dėl rūšiavimo kylančiais klausimais, rūpesčiais. „Nuolat kalbame, kad rūšiuoti yra svarbu, visgi žmogaus gyvenime yra ir daug kitų svarbių dalykų, todėl mūsų tikslas – padaryti atliekų rūšiavimo procesą paprastą ir intuityvų, kad žmogui nereikėtų daug galvoti ar vargintis. Tam mums reikalingi gyventojų atsiliepimai, jų nuomonė apie atliekų rūšiavimo sistemą“, – sakė VAATC direktorius.
Kiekvienas, norintis prisidėti prie geresnio ir sykiu paprastesnio rūšiavimo, kviečiamas internete užpildyti anketą, kuria bus siekiama išsiaiškinti, kaip rūšiavimą padaryti paprastesnį, bei sužinoti, kokios priežastys lemia sprendimą nerūšiuoti. Apklausos metu surinkti duomenys bei jų pagrindu parengtos rekomendacijos, padėsiančios vykdyti atliekų tvarkymą tikslingiau, bus pateiktos visuomenei ir institucijoms, įmonėms, organizuojančioms bei kitaip dalyvaujančioms atliekų tvarkymo sistemoje.
Projektas vyks ir miestų, miestelių gatvėse – „Švaros ambasadorių“ komanda vyks į Vilniaus regiono daugiabučių kiemus, kuriuose kvies gyventojus pabendrauti visais rūpimais rūšiavimo klausimais. Švaros ambasadoriai stengsis įsiklausyti į gyventojų išsakomas pastabas, argumentus. Į atliekų tvarkymo kasdienybę besigilinančių švaros ambasadorių tikslas – išgirsti ir suprasti, kodėl dalis gyventojų atliekų nerūšiuoja ir kokie pozityvūs pokyčiai paskatintų juos tai daryti. Taip pat švaros ambasadoriai kvies gyventojus tinkamai tvarkyti atliekas bei suteiks apie tai visą reikiamą, rūpimą informaciją.
Rugsėjo 27 dieną prasidėjusi kampanija vyks mėnesį. Kampanijos metu kiekvienas yra kviečiamas tapti švaros ambasadoriumi bei paraginti prie teisingo atliekų tvarkymo prisidėti ir kitus. Savo aplinka besirūpinantys, globalioms problemoms neabejingi gyventojai yra kviečiami būti aktyvūs savo realioje aplinkoje ir socialinėse paskyrose internete: parodyti savo solidarumą žymint feisbuko paskyrą kampanijos ženkleliu ar pasidalyti savo gerąja rūšiavimo patirtimi, sekti „Atliekų kultūros“ socialinių paskyrų naujienas, užpildyti anketą apie atliekų rūšiavimą internetu https://bit.ly/SvarosAMB21 ar susigalvoti savo originalų būdą, kaip į atliekų rūšiavimą įtraukti kuo daugiau žmonių.