KAS YRA MIESTO ŠVAROS INDEKSAS?

Projekto „Švarūs miestai” ambasadorius Vidas Bareikis

Šveicarijos startuolis „Cortexia“, projekto „Švarūs miestai“ metu, Lietuvoje pristatė unikalų išradimą miestams: prie transporto priemonių pritvirtintos išmaniosios kameros pagalba surinkti duomenys leido nustatyti labiausiai šiukšlėmis užterštas miestų gatves, kiemus bei parkus. Lietuva pirmoji Baltijos šalyse pritaikė šį išradimą praktikoje. Surinkti duomenys leido nustatyti miesto švaros indeksą. Indeksavimo sistema parodo, ar yra ir kuriose vietose yra poreikis optimizuoti atliekų tvarkymo infrastruktūrą. Jau greitai skelbsime duomenis iš didžiųjų Lietuvos miestų, kuriuos užfiksavo savanorių minamas dviratis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Bet prieš tai pristatome detalesnį švaros indeksavimo sistemos paaiškinimą.

OBJEKTYVUS MIESTO ŠVARUMO SUVOKIMO VERTINIMAS

Miesto švarumo indeksas vertina įvairius veiksnius, įtakojančius miesto švarumą, kurie pateikiami balais nuo 0 (nešvarus) iki 5 (švarus). Balai indikuoja ne švaros lygį, bet vartotojų ar teritorijų gyventojų suvokimą apie vietos švarą. Tai standartizuota sistema, kuri gali būt taikoma nepriklausomai nuo miesto ar šalies ir leidžia nustatyti objektyvų švarumo lygį arba valymo „paslaugų kokybę“. Šalys gali apibrėžti savo švarumo indeksą, atitinkantį jų gyventojų mentalitetą (švaros lygio suvokimą) bei poreikius. „Cortexia” pristatydama savo išradimą, pasirinko naudoti „švaraus miesto“ indekso sistemą dėl šių priežasčių:

  • Šis indeksas buvo įvestas 2000 m. ir pirmą kartą buvo naudojamas Europoje. Daugelis miestų jį intensyviai naudoja nuo to laiko.
  • Jis atspindi naudotojų suvokimą apie švarumą, kuris nuolat vertinamas.
  • Šis metodas yra aiškiai aprašytas, ir jo naudojimo sritys yra plačiai taikomos praktikoje (www.littering-toolbox.ch).
  • Indeksas yra viešai prieinamas ir rekomenduojamas įvairių organizacijų: FOEN (Šveicarijos federalinis aplinkos biuras), ASIC (Šveicarijos savivaldybių infrastruktūros asociacija), IGSU (Švaraus pasaulio interesų grupė). Jį sudaro iš atliekų kategorijos, kad būtų galima atsekti problemų priežastis ir apibrėžti jų pašalinimo priemones.

INDEKSO APSKAIČIAVIMO METODAS

Indeksas yra apskaičiuojamas pagal individualų atliekų kategorijų vertinimą, prisidedantį prie bendro vietos švarumo suvokimo. Kiekvienos kategorijos nešvarumo laipsnis yra vertinamas skalėje nuo 0 (švarus) iki 3 (nešvarus). Šis vertinimas atliekamas naudojant matavimų metu gautas miesto gatvių nuotraukas ir aprašymą. Po to bendras vertinimas yra atliekamas atliekų nešvarumo laipsnio atžvilgiu, t. y., vertinant atliekų įtaką vietos švarumo suvokimui.

Pvz., sudaužytas stiklas ar ekskrementai turi nešvarumo laipsnį 4, kas daro įtaką indeksui 4 kartus daugiau nei cigarečių nuorūkos ar lapai, kurių nešvarumo laipsnis yra 1.

Žemiau esančiuose paveiksluose pateikiami du pavyzdžiai, gauti įvertinus vietą.

A picture containing text, outdoor, road, street

Description automatically generated

Dėl kairėje pusėje perpildytos šiukšliadėžės ir atliekų ant žemės naudotojai švarumo lygį vertintų žemiau. Dešinėje pusėje yra labai mažai atliekų, ir nėra didelio užteršimo.

Atliekų tipas

Nešvarumo laipsnis

Lapai ir žiedai 1
Cigaretės, cigarečių nuorūkos 1
Kramtomoji guma 1
Šiukšliadėžių užpildymo greitis 2
Mieste klijuojami reklamos lapai 2
Popierius, kartonas, plastikas 2
Akmenys, žvyras, smėlis 2
Buteliai, skardinės ir kita tara 3
Neleistinoje vietoje paliekamos atliekos 3
Žymos, grafiti 3
Šiukšliadėžių švara 3
Ekskrementai 4
Stiklo šukės ir švirkštai 4

KAIP VERTINAMOS ATLIEKŲ KATEGORIJOS?

Kiekviena atliekų kategorija vertinama atskirai, naudojant toliau aprašytus kriterijus:

  • 0: nėra užterta
  • 1: lengvas užterštumas
  • 2: vidutinis užterštumas
  • 3: stiprus užterštumas

Kategorija: Lapai ir žiedai

Kategorija 1: Žemas nepatogumas

Drėgnu oru gatvėse gulintys lapai ir žiedai kelia pavojų saugumui. Sausu oru tokio pavojaus nėra.

Užteršimo laipsnis

Nuotraukos

Vertinimo kriterijai 

0 = nėra 0 iki 5% paviršiaus
1 = lengvas 5 iki 25% paviršiaus
2 = vidutinis