Daugiau nei šimtas talkininkų valė Vievio ežerą

Data:
2023-06-10
Tiksli vieta:
Vievio ežeras
Savivaldybė:
Elektrėnų savivaldybė
Organizatorius:
Vievio bendruomenė

Apie iniciatyvą

Šeštadienį Vievio ežero pakrantėje rinkosi neįprastai daug žmonių su botais, grėbliais, pirštinėmis – bendruomenė susivienijo, kad išvalytų miestelio centre esantį ežerą. Iš dugno šiukšles traukė apie 30 profesionalių „Nardymo akademijos“ narų, jiems padėjo apie šimtas gyventojų ar Vievyje veikiančių verslo įmonių darbuotojų. Per dieną surinkta apie 8 kubiniai metrų šiukšlių. Tiek tilptų į nemažą sunkvežimį.

Padangos, tarp jų ir traktoriaus, stiklo buteliai, puodai, betoninis šulinio žiedas, geležinis kėdės rėmai, guminės žarnos, plastikiniai buteliai, puodeliai – tokie lobiai slypėjo Vievio ežero dugne. „Nardymo akademijos“ narai rinko šiukšles iš dugno, prie kranto šiukšles ištraukti ir nutempti į surinkimo vietas jiems padėjo į talką susirinkę gyventojai. Jie taip pat braidė po ežero pakrantę ir grėbliais traukė negiliai nuskendusias šiukšles.

„Net nepagalvojau, kad ežere tiek daug nuskandinta stiklinių butelių. Daugiausia radome pakrantėje, kur yra suolelis. Žmonės sėdi ir mėto tiesiai į ežerą“, – stebėjosi talkoje grėbliu besidarbuojanti Dalia.

Nuo vaikystės pakrantėje gyvenusi Sandra sakė, jog anksčiau kiekvienais metais su kaimynais tvarkydavosi savo pakrantės gabaliuką. Tačiau tradicija nutrūko. Vis dėlto, toje vietoje iš tiesų buvo mažiau šiukšlių.
„Svarbu, kad gyventojai jaustųsi savo miestelio šeimininkais ir imtųsi iniciatyvos“, – mano Vievio ežero talkos iniciatorė Eglė Vankevičė.

Šiukšles iš dugno traukę „Nardymo akademijos“ narams savanoriams – tai ne pirmoji vandens telkinių valymo akcija. „Per metus išvalome vis po vieną ar du ežerus ar upes. Smagu, kad, pavyzdžiui, Trakuose Galvės ežere randame vis mažiau šiukšlių – matosi tokių talkų rezultatas“, – pasakojo „Nardymo akademijos“ vadovas Andrius Albrikas.

Kai kurie narai sako, jog visada neria su šiukšlių maišu ir taip aprenka šiukšles iš dugno.

Prieš švarinimosi akcijos prisijungė ir renginį parėmė miestelyje savo veiklą vykdantys verslai. Jie subūrė savo komandas ir apsišarvavę ilgais botais, apsiginklavę grėbliais traukė šiukšles. Vietos bendruomenė rūpinosi vaišėmis talkininkams.

Ežero dugno talka – tai dalis švietėjiško projekto „Tyras kaip Vievio ežeras“, kurį remia prekybos tinklo „Maxima“ bendruomenių fondas, „Malsena“, „Finėjas Group“ ir kiti rėmėjai. Jo metu numatoma ir daugiau veiklų. Visos jos siejasi su bendruomenės telkimu, įtraukimu į savo aplinkos kūrimą ir Vievio ežero išsaugojimą.

Artimiausias „Tyras kaip Vievio ežeras“ renginys – birželio 19 d. Vievio kultūros centre organizuojama atvira diskusija apie Vievio ežerą su bendruomene, specialistais, aplinkosaugininkais, ekologais, savivaldos atstovais, visuomenės sveikatos specialistais, bei turizmo specialistais.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie užtikrina patogų naudojimąsi tinklalapiu.