Darom kaip darę, bet kitaip: Vilniaus atliekų tvarkymo centras remsis Danijos pavyzdžiu

Per penkiolika visuotinių viešųjų erdvių tvarkymo akcijos metų, kurias organizuoja visuomeninė organizacija „Mes darom“, išaugo nauja karta. Platus visuomeninis judėjimas pakeitė daugelio žmonių požiūrį į aplinką, atliekų rinkimą bei jų rūšiavimą. 

VŠĮ „Mes darom“ vadovė Toma Buivydaitė sako, kad daugeliui žmonių švari aplinka tapo būtinybe, o atliekų  rūšiavimas kasdieniu poreikiu, tad ir organizacija ėmėsi įgyvendinti naujus projektus. Vienas jų – atliekų ženklinimo piktogramomis iniciavimas, remiantis Danijos pavyzdžiu. 

„Suprantama ir aiški informacija, švietimas apie rūšiavimą svariai prisideda prie aplinkos apsaugos, kloja pamatus žiedinei ekonomikai. Prie visuomenės švietimo prisideda naujasis mūsų projektas – Atliekų ženklinimas specialiais ženklais – piktogramomis, kurį vykdome jau daugiau nei metus. Patirties sėmėmės iš danų ir su piktogramų sistema gyvai susipažinome kartu su partneriais lankydamiesi Bornholmo saloje. Jau nuo 2016 metų danai atliekas rūšiuoja piktogramomis pažymėtuose konteineriuose. Tokiais ženklais žymimos ir kai kurių gamintojų pakuotės. Tai patogi ir visiems suprantama atliekų ženklinimo sistema“- teigia T. Buivydaitė.

Danijos Bornholmo sala, kurioje gyvena 40 000 gyventojų, siekia ypač ambicingo tikslo – iki 2032 -ųjų metų tapti sala be šiukšlių. Atliekas tvarkančios BOFA organizacijos vadovas Jensas Hjulas Nielsenas sako, kad tokius svarbius tikslus galima įgyvendinti susitarus su salos gyventojais, gavus politikų ir verslininkų pritarimą. 

„Tai galime pasiekti tik tada, jeigu visos atliekos bus išrūšiuotos ir sudėtos į specialiais ženklais pažymėtus konteinerius. Išrūšiuotas šiukšles mes perdirbame, sudeginame – pasigaminame elektros energijos, šilumos, arba panaudojame kompostui“, – tvirtina  BOFA vadovas.

Akimirka iš apsilankymo Bornholme, Danijoje, V.J. Vilūno nuotr.

Ambicingą Bornholmo salos planą – visas atliekas panaudoti arba perdirbti, ypač palaiko mokyklos. Rūšiuoti atliekas ir jas palikti specialiais ženklais pažymėtuose konteineriuose mokytojai moko vaikus, pastarieji apie tai papasakoja  tėvams.  Nedidelė Danijos Bornholmo sala yra lyg mažas mūsų planetos modelis, o jos gyventojai rūpinasi švaria aplinka ir tvarumu, protingu bei taupiu resursų panaudojimu.   

Danijos nacionalinė atliekų ženklinimo sistema buvo sukurta 2016 m. Šiuo metu ji naudojama daugumoje Danijos savivaldybių, taip pat Švedijoje, o artimiausiu metu turėtų pradėti veikti Suomijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir Baltijos šalyse.

Atliekų tvarkymo centrų konteinerių ženklinimas Bornholmo saloje, Danijoje, V.J. Vilūno nuotr.
Konteinerių ženklinimas Bornholmo saloje, Danijoje, V.J. Vilūno nuotr.

„Per beveik 15 akcijos „Darom“ metų šiukšlių ir atliekų viešosiose vietose ženkliai sumažėjo, tačiau lėtai keičiasi gyventojų sąmoningumas atliekų tvarkymo klausimais. Šiais metais visi akcijos dalyviai surinktas šiukšles kviečiami išrūšiuoti ir patys atvežti į atliekų tvarkymo centrus. Mes siekiame, kad dalyviai plėstų savo žinias rūšiuodami atliekas, žinotų kaip dirba atliekų tvarkymo centrai, kokie reikalavimai taikomi atvežtoms atliekoms“ – sako Toma Buivydaitė,  VŠĮ „Mes darom“ vadovė.

Pirmieji Lietuvoje naujosiomis piktogramomis  konteinerius pažymės Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC). Jie piktogramų sistemą pradės diegti jau balandžio 26 d. Daugiau informacijos apie atliekų ženklinimą galima rasti interneto svetainėje  atliekuzenklinimas.lt

Šį visuomenės informavimo ir švietimo projektą inicijavo Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje kartu su vykdančiuoju parneriu VŠĮ „Mes darom“ ir Aplinkos ministerija.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie užtikrina patogų naudojimąsi tinklalapiu.