Pradėtos diskusijos dėl atliekų ženklinimo piktogramomis Lietuvoje

Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Aplinkos ministerija, ir daugiau, nei dešimtmetį vykstančia akcija „Darom“ inicijuoja projektą dėl  Danijoje ir kitose Šiaurės šalyse veikiančios atliekų ženklinimo (piktogramų) sistemos pritaikymo galimybių Lietuvoje. Kovo 17 d. projektas startavo ekspertų dirbtuvėmis, kurių metu diskutuota kurios iš Šiaurės šalyse naudojamų piktogramų ir kaip galėtų būti pritaikytos Lietuvoje.

Atliekų konteinerių žymėjimas Danijoje

Danijoje nacionalinė atliekų ženklinimo piktogramomis sistema buvo sukurta 2016 m., piktogramos skirtos tam tikrų spalvų kodais žymėti skirtingas atliekų kategorijas. Šiuo metu piktogramų sistema naudojama daugumoje Danijos savivaldybių, taip pat Švedijoje, artimiausiu metu turėtų pradėti veikti Suomijoje, Norvegijoje ir Islandijoje. Ženklinimas gali būti naudojamas ne tik ant atliekų konteinerių, tačiau ir rinkai teikiamų pakuočių – simbolis užtikrina vizualinį ryšį tarp pakuotės, virtusios atliekomis,  ir atliekų konteinerio, vartotojui vizualizacija suteikia aiškumo ir nebekyla papildomų klausimų, kaip teisingai išrūšiuoti atliekas.

Šiaurės šalys, diegdamos sistemą, konsultavosi su ekspertais, vykdytos apklausos, kurių metu apklausti ne tik specialistai iš savivaldybių, atliekų tvarkymo bei perdirbimo centrų, verslo atstovai, tačiau taip pat buvo įsiklausyta ir į piliečių nuomonę šalyse. Šią bendradarbiavimo patirtimi remsimės ir Lietuvoje – bus inicijuotas diskusijos ne tik su ekspertais, bet ir planuojama atlikti ir plačiosios visuomenės apklausą. 

„Danijos pavyzdys rodo, kad tai ne tik įneša aiškumo, palengvina rūšiavimą, bet ir  didina pasitikėjimą atliekų tvarkytojais, kad rūšiuojant atliekos, jos iš tikrųjų yra pakartotinai naudojamos ar perdirbamos.“ – diskusijos metu kalbėjo akcijos „Darom“ komunikacijos projektų vadovė Toma Buivydaitė. 

Vienas pagrindinių piktogramos sistemos siekių – užtikrinti sklandžią komunikaciją tarp visų atliekų sektoriaus dalyvių – gamintojų ir importuotojų, savivaldybių, atliekų tvarkytojų ir visuomenės. Danų atstovai akcentuoja, kad bendrais simboliais ir spalvomis galime suprasti vienas kitą be žodžių.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie užtikrina patogų naudojimąsi tinklalapiu.