Neringoje pasodinta unikali Šimtmečio giraitė

Data:
2023-03-25
Tiksli vieta:
Juodkrantė
Savivaldybė:
Neringos savivaldybė

Apie iniciatyvą

Šeštadienį, kovo 25-ąją Kuršių nerijoje vyko neeilinė akcija: Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio proga netoli Juodkrantės pasodinta Šimtmečio giraitė ir vardinis, Klaipėdos krašto ąžuoliukas.

Iškilmingame miškasodyje dalyvavo arti 150 žmonių ne tik iš Neringos, bet ir Klaipėdos, Kretingos, kitų Vakarų Lietuvos vietų; dalyviai saulėtą dieną rinkosi šeimomis, medelius sodindami kartu su savo atžalomis.

Buvusio, iškirsto kalnapušyno vietoje, apie 1,6 ha plote simboliškai pasodinti 2023 paprastosios pušies sodinukai, o po paminklinio ąžuoliuko šaknimis įkasta kapsulė su įdomiu turiniu ateities kartoms.

Šventės metu skambėjo ir du himnai: Tautiška giesmė bei neoficialiu Mažosios Lietuvos himnu laikoma daina „Lietuviai esame mes gimę“.

Šimtmečio giraitei vieni iš renginio organizatorių, Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) miškus prižiūrintis VĮ Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinys parinko kirtavietę, esančią apie 3 km į šiaurės vakarus nuo Juodkrantės, netoli Karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos radiolokacinio posto.

Pasak minėto urėdijos padalinio miško auginimo specialistės Gražinos Banienės, į renginį buvo atvežta 50 specialių, Kuršių nerijos smėlėtam dirvožemiui pritaikytų sodiklių: į kastuvus panašių įrankių.

„Dar buvome paėmę ir paprastų kastuvų. Viską išdalinę miškasodžio dalyviams pastebėjome, kad įrankių neužteko: tiek daug žmonių susirinko. Pušų sodinukai buvo įkasami į žemę pasukant sodiklio rankeną, kitaip – urbiant.

Žmonės po šį paminklinį, specialiai 100-mečiui dedikuotą miškelį galės pasivaikščioti po kokių 18 metų: tada jau medžiai bus gerokai ūgtelėję, formuos šešėlį. Pirmuosius 7 metus pušaitės bus vadinamas sodinukais, vėliau jaunuolynu“, – miškininkystės subtilybes atskleidė G. Banienė.

Ji informavo, jog vykusia šventine akcija ypač džiaugėsi Neringos bendruomenė, kuri paskutinį kartą visuotiniame miškasodyje dalyvavo prieš 10-15 metų.

Medelių sodinimas nė iš tolo nebuvo panašus į paprastą, ūkinį darbą, kadangi visas sklypas buvo išpuoštas Mažosios Lietuvos ir tautine atributika. Buvo iškeltos Lietuvos Respublikos ir Mažosios Lietuvos, Neringos savivaldybės, prie akcijos prisidėjusių organizacijų vėliavos. Nemažai dalyvių atvyko pasipuošę atitinkamomis spalvomis, įsisegę įvairią tautinę ir Mažosios Lietuvos atributiką.

 

Autorius: Denisas Nikitenka

Nuotraukų autorius: Vytautas Petrika

 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie užtikrina patogų naudojimąsi tinklalapiu.