Didžiųjų Lietuvos miestų švaros indeksą apskaičiuos šveicariška technologija

Všį „Mes Darom“ ir šveicarų startuolis „Cortexia“, siekdami gerinti gyvenimo kokybę ir skatinti pagarbą aplinkai, pavasarį pasitinka bendru socialiniu projektu „Švarūs miestai“. Pirmasis jo etapas prasidės sostinėje, kai į miesto gatves išriedės elektrinis dviratis su įtaisyta specialia kamera, skanuojančia miesto gatvėse besimėtančias šiukšles.  Pirmą kartą Baltijos šalyse bus taikoma unikali technologija, leisianti išmatuoti miestų švaros indeksą.

„Cortexia“ klientų aptarnavimo vadovas Nicolas Schmidt, pasakodamas apie sėkmingą technologijos pritaikymą Šveicarijoje, prisimena, kad idėja gimė dar 2015 m. „Norėjome miestams pasiūlyti priemonę, kuri suteiktų galimybę tobulėti miesto tvarkymo srityje ir padėtų savivaldybėms suefektyvinti miestų švarinimo darbą. Švaresnės gatvės, skiriant mažiau išteklių – tai, ko pavyko pasiekti. Grįžtamasis ryšys buvo itin teigiamas – institucijos gerai įvertino ne tik paprastesnius miesto švaros valdymo sprendimus, bet ir džiaugėsi gautais objektyviais duomenimis. Juos buvo galima pateikti miesto gyventojams, kalbant apie pasiektus miesto švarinimo rezultatus“.

Naudojant „Cortexia“ technologiją, renkami duomenys leidžia nustatyti labiausiai šiukšlėmis užterštas miestų gatves, kiemus bei parkus. Išmanioji kamera geba atpažinti net ir itin nedideles, 2 cm pločio šiukšles, tokias, kaip nuorūkos ar kramtomoji guma. Remiantis rezultatais galima įvesti naują miesto švaros valdymo būdą, kai pagal gautus duomenis nesunku perskirstyti šiukšliadėžes ar pelenines į būtent tas vietas, kuriose šiukšlių aptinkama daugiausiai. Taip sumažinamos ne tik miesto tvarkymo išlaidos, bet ir maksimaliai suefektyvinama visa miesto atliekų tvarkymo struktūra. 

Všį „Mes Darom“ ir „Cortexia“ projektas startuos Vilniuje balandžio 20 d., vėliau dviratis su  išmaniąja kamera riedės Kaune ir Klaipėdoje. Projekto iniciatoriai pabrėžia, kad šie trys miestai – tik pradžia. Tikimasi šią unikalią technologiją taikyti ir kituose miestuose. Projektu siekiama ne tik nustatyti miestų švaros indeksą ir efektyvinti jų švarinimo infrastruktūrą, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į šiukšlinimo problemą, bei paskatinti neišmesti šiukšlių kur papuola. 

„Tai projektas, skirtas plačiosios visuomenės informuotumui didinti pritaikant inovacijas ir naujausias technologijas. Mūsų tikslas yra pakviesti gyventojus atkreipti dėmesį į miestų užterštumą bei skatinti sąmoningumą. Juk švarus miestas yra pasiekiamas visų gyventojų bendromis pastangomis“, – projekto unikalumą grindžia viena iš iniciatorių, Všį „Mes Darom“ vadovė Toma Buivydaitė. Projekto įspūdžius ir rezultatus bus galima sekti socialiniuose tinkluose bei oficialioje akcijos „Darom“ interneto svetainėje. 

Pirmieji „išmaniųjų“ dviračių maršrutai numatomi sostinėje, vėliau – Kauno bei Klaipėdos gatvėse. Po tomokslininkai išanalizuos dirbtinio intelekto apdorotą informaciją, o remdamiesi gautais duomenimis, pateiks savo rekomendacijas bei išvadas. Praktikoje šį unikalų metodą išbandė tokie miestai kaip Atėnai, Lisabona, kasdienėje praktikoje taiko Ženeva, Bazelis ir Paryžius. Nustatyta, kad taikant „Cortexia“ technologiją, Ciuriche sutaupoma 5 EUR vienam gyventojui per metus arba 10% (ir daugiau) gatvių valymo išlaidų.

„Mes darom“ – tai tarptautinis judėjimas, turintis sveiko ir švaraus nuo atliekų pasaulio viziją. Kasmet prie viešųjų erdvių tvarkymo akcijos „Darom“ prisijungia šimtai tūkstančių lietuvių ir tai viena reikšmingiausių pilietinių iniciatyvų, siekianti kovoti su atliekų problema. Kasmetinis aplinkos švarinimas be abejonės prisideda prie sąmoningumo didinimo dėl pasaulinės atliekų problemos, o svarbiausia – sutelkia žmones, institucijas bei verslą vieningoms pastangoms tai spręsti. 

Vilniuje „išmanusis“ dviratis į gatves pirmuoju maršrutu išriedės jau balandžio 20 dieną. Kelionių įspūdžius sekite socialiniuose tinkluose @MesDarom. Daugiau informacijos apie bendrą akcijos „Darom“ bei Šveicarijos startuolio „Cortexia“ projektą skaitykite www.mesdarom.lt

 

 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie užtikrina patogų naudojimąsi tinklalapiu.
24172