Kodėl nyksta Baltijos jūros pakrantė?

Vaizdingose Baltijos jūros pakrantėse ryškėja nerimą kelianti tendencija – pakrančių erozija. Dėl nuolatinio smėlio nykimo ir apsauginių kopagūbrių mažėjimo kyla didelių iššūkių. 

Per pastarąjį dešimtmetį Baltijos jūros pakrantėse pastebimai išaugo pakrančių erozijos dažnis. Pakrantės erozijos procesas apima laipsnišką žemės susidėvėjimą, veikiant bangoms, audroms ir kitoms gamtos jėgoms. Ši erozija ypač ryški žemyniniame pajūryje ir dėl to susidarė sąnašų trūkumas – nuosėdos, reikalingos natūraliam paplūdimio atkūrimui. Nors pakrantės erozijai gamtos jėgos vaidina svarbų vaidmenį, žmogiškoji veikla taip pat prisideda prie šios problemos.

Natūralūs veiksniai, turintys įtakos pakrantei:

  • Audros ir uraganiniai vėjai: regione padažnėjo ir intensyvėja audros ir uraganiniai vėjai, o tai sustiprina erozijos procesą.
  • Kylantis vandens lygis: Baltijos jūros vandens lygis palaipsniui kyla maždaug 4 mm per metus. Šis pakilimas dar labiau atveria pakrantės liniją ir padidina smėlio praradimą.
  • Smėlio išteklių mažėjimas: Baltijos jūros pakrantėje sumažėjo smėlio, kuris yra gyvybiškai svarbus natūraliam paplūdimių atkūrimui. Šis trūkumas trukdo paplūdimiams atsigauti po erozijos.

Žmogiškieji veiksniai:

  • Klimato kaita: besikeičiantys klimato modeliai, įskaitant dažnėjančias audras, yra susiję su pasauline klimato kaita ir neabejotinai prisideda prie pakrančių erozijos.
  • Žmogaus vystymasis: infrastruktūros, pvz. uostų ir pakrančių apsaugos, statyba gali sutrikdyti natūralų nuosėdų srautą pakrantėje ir sukelti vietinę eroziją.

Kaip galime prisidėti prie išsaugojimo?

  • Paplūdimio maitinimas: Erozijos paveiktus paplūdimius papildžius smėliu, galima atkurti natūralią jų apsauginę funkciją.
  • Tvarus pakrančių vystymas. Žmogaus vystymosi pakrantėje subalansavimas atsižvelgiant į aplinkosaugą, gali padėti sumažinti poveikį natūraliems procesams.
  • Minkšti inžineriniai metodai: naudojant minkštuosius inžinerinius metodus, tokius kaip kopų atkūrimas, augmenijos sodinimas ir apsauginių tvorelių statyba, galima užtikrinti natūralią apsaugą nuo erozijos ir stabilizuoti pakrančių zonas.

Pakrančių erozija yra nerimą kelianti problema, turinti įtakos Baltijos jūros pakrančių regionams. Gamtos jėgų, kylančio vandens lygio ir žmogaus veiklos derinys kelia didelių iššūkių regiono kopų ir pakrančių išsaugojimui. Įgyvendindami tokias priemones kaip paplūdimių maitinimas, švelnios inžinerijos technologijos ir tvari pakrančių plėtra, galime siekti sušvelninti erozijos poveikį ir išsaugoti natūralų Baltijos jūros grožį ateinančioms kartoms.

Prie Baltijos jūros pakrantės išsaugojimo galite prisidėti atvykę į nemokamą aplinkosaugos festivalį Melnragėje rugpjūčio 25–27 dienomis „DAROM PRIE JŪROS SU DEXTERA“. Daugiau informacijos apie renginį: https://fb.me/e/12uytZjta

Svetainėje naudojami slapukai, kurie užtikrina patogų naudojimąsi tinklalapiu.