DAROM – pilietiškai sąmoninga savanorystės kalvė!

Sukurta: .

Roberta Ažukaitė

DAROM, tai visuomeniniais pagrindais paremta organizacija, kurioje kasdien vis ryškiau atsispindi pagrindiniai veiklos akcentai – APLINKOSAUGA, PILIETIŠKUMAS ir SAVANORYSTĖ.

Darom” arba „Let's do it World“ – tarptautinė aplinkosaugos organizacija, kuri vienija daugiau nei 190 pasaulio valstybių.

Idėjos autoriai – estai, tačiau Lietuva buvo, viena iš pirmųjų šalių, kuri prisijungė prie šio judėjimo. Šiai dienai, Lietuva yra ta šalis, kuri yra sukaupusi didžiausią patirtį visame pasaulyje organizuojant masines aplinkos tvarkymo talkas.

Mūsų organizacijai stiprybę ir išskirtinumą suteikia tai, kad pas mus nėra amžiaus cenzo. Pas mus savanoriauti ir save realizuoti gali skirtingo amžiaus žmonės, įvairių kvalifikacijų ir gebėjimų. VšĮ „Mes Darom“ arba tiesiog organizacija „Darom” yra tam tikra prasme platforma, kuri suteikia galimybę lavinti jau turimus įgūdžius, bei įgyti naujų. Kiekvienas savanoris save realizuoti gali tokiose sferose, kaip komunikacija, teisė, aplinkosauga, vadyba ir administravimas, projektų rengimas ir administravimas, tarptautiniai ryšiai, žmogiškieji ištekliai ir t.t. Pagrindiniams organizacijos funkciniams skyriams nuo šiol vadovauja ilgamečiai savo sričių specialistai savo kelią savanorystėje atradę kartu su „Darom” fenomeno atsiradimu.

Išsikėlėme sau itin ambicingus tikslus, ir dar šiais metais, kartu su įvariais partneriais startuojame su naujomis iniciatyvomis: „Mes už švarią jūrą!“, „Išsaugokime Neringą“ ir „Nacionalinis DAROM forumas“. Šiuo metu formuojame aplinkosaugos ekspertų komandą, jau susikūrėme DAROM alumni klubą.

Bene svarbiausias renginys šiais metais, kuris įvyks vėlyvą rudenį – „Nacionalinis DAROM forumas“. Renginio tikslas – suburti visus akcijos „Darom” organizatorius (įskaitant ir institucijas) po vienu stogu ir bendrai priimti aktualius sprendimus dėl iniciatyvos „Darom” ateities, t.y. nutarti datą, kada įvyks akcija 2015 metais, išdiskutuoti galimus akcijos formatus ir apsvarstyti kuo daugiau aplinkosauginių problemų ir sprendimų būdų Lietuvoje. To pačio suvažiavimo metu yra numatyta ir vakarinė dalis, kurioje planuojame įgyvendinti aukcioną, o surinktos lėšos keliaus į „Darom” fondą, kurio tikslas bus tvarkyti ir gerinti aplinkosauginius objektus Lietuvoje.

Be jau vykdomų edukacinių iniciatyvų aplinkosaugos srityje, taip pat kuriame naujas pilietiškumo ir savanorystės programas, kurių startas numatytas jau ateinančiais 2015 metais.

Per septynerius metus mes:

  • Akcija „Darom" Lietuvoje pirmą kartą startavo 2008 m. pavasarį. Pirmąja ambicinga akcija siekėme ne tik padaryti Lietuvą švaresnę, bet ir pasiekti Guinesso rekordą, konkuruojant su akcijos pradininkais – estais – kas surinks daugiau atliekų. Nors rekordas ir nebuvo pasiektas – pirmoji „Darom" akcija sužadino pilietinę visuomenės atsakomybę bei „išlaisvino" Lietuvą nuo daugiau nei 500 tonų atliekų.
  • 2009 metais savo masiškumu akcija pranoko mūsų pačių lūkesčius – į ją susirinko apie 45 tūkst. savanorių. Visi dalyvavusieji pademonstravo neabejingumą aplinkai, kurioje gyvena.
  • 2010 metais buvo įregistruota per tūkstanį tvarkymosi taškų, kuriuose akcijos dieną tvarkėsi net 100 tūkst. savanorių ir buvo surinkta 12 tūkst. tonų atliekų. Sėkmingą akciją vainikavo įspūdingas koncertas, kuriame per 100 garsiausių Lietuvos atlikėjų ant scenos išreiškė padėką mūsų akcijos dalyviams.
  • 2011 metais, ketvirtaisiais akcijos gyvavimo metais dalyviai buvo pakviesti ne tik rinkti atliekas, bet ir jas rūšiuoti. Akcijos šūkis – „Kuo mažiau atliekų į sąvartynus!" Akcija vyko 3,5 tūkst. vietų visoje Lietuvoje ir sulaukė net 150 tūkst. savanorių, kurie surinko apie 5 tūkst. tonų atliekų.
  • 2012 metų - jubiliejinėje akcijoje susirinko rekordinis skaičius dalyvių – 210 tūkst.! Ir nors dalyvių skaičius buvo rekordinis, tačiau buvo pastebėta šiukšlių surinkimo mažėjimo tendencija – surinkta 1,5 tūkst. tonų atliekų. Be to,tais pačiais metais, akcija pirmą kartą suorganizuota šimte pasaulio valstybių, todėl įgavo globalaus judėjimo vardą – „Let's Do It World" .
  • 2013 metais, pirmą kartą akcija dėl ilgos žiemos įvyko ne balandžio, o gegužės mėnesį. Akcijoje dalyvavo 150 tūkst. dalyvių, buvo surinkta per 2 tūkst. tonų atliekų. Mūsų akcijos tikslas buvo – padėti išvalyti ne tik miestus, bet ir miškus.
  • 2014 metais, startavome su nauja idėja ir tikslas buvo ne tik apsitvarkyti aplinką, bet ir suvaldyti piktavalius šiukšlintojus su „Darom” patrulių komanda! Akcijos metu dalyvavo apie 200 tūkst. dalyvių, ir surinkta buvo apie 2 tūkst. tonų atliekų.

DAROM 2015:

Per septynerius metus tik bendrai dirbdami pasiekėme šiuos rezultatus. Miestai, miesteliai ir miškai tapo ne tik gražesni, bet ir švaresni. Aš ir mano komanda keliame sau naują tikslą – valykim vandens telkinius! Juk maudytis švariame vandenyje – daug maloniau ir sveikiau:) Jeigu turite, pasiūlymų, ar rekomendacijų, dėl akcijos DAROM 2015, rašykite: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Darom” apdovanojimai Lietuvoje:

- Login 2011m. – nominacija "Metų nekomercinė organizacija internete";

- 2012m. – paskelbta „Pilietiškiausia jaunimo organizacija";

- 2012m. gruodis – Lietuvos Radijo ir Televizijos (LRT) "Metų žmogaus" titulas skiriamas judėjimui „Darom"

Daugiau informacijos galite rasti: www.mesdarom.lt

Visus norinčius prisijungti prie „Darom” organizacijos veiklos, kviečiame registruotis: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti..

 

Roberta Ažukaitė

VšĮ "Mes Darom" direktorė

Eglutės įžiebimas Kaune 2015 Virtuvės baldai Eglutės įžiebimas Kaune 2016