Interviu su MES DAROM organizacijos vadove Roberta Ažukaite: „Tikiu tuo, ką darau!“

Sukurta: .

Kas paskatino prisijungti prie šios organizacijos? Nuo ko viskas prasidėjo?

Viskas prasidėjo atsitiktinai, nors sakome, kad atsitiktinumų nebūna ir tam tikri veiksmai sąlygoja kitus, arba kad visi turime savo likimą. Prisijungiau dar studijų metais, kai studijavau Marijampolėje, Kultūrinės veiklos vadybą.

Buvau aktyvistė, priklausiau visoms įmanoms organizacijoms, prisijungdavau prie visko, nes labai norėjau atrasti save, o kaip atrasi save – jeigu visko nepabandai. Vieną dieną man paskambino, kaip mes sakome vienas iš DAROM akcijos pradininkų Lietuvoje Vytautas Krasnickas, šiai dienai labai geras mano draugas, bendramintis. Pasiūlė prisijungti prie naujos iniciatyvos Lietuvoje, tuo metu pagal dabartinę sistemą jis buvo atsakingas už žmogiškuosius išteklius. Taip jau atsitiko, kad aš prisijungiau, tuo metu prie dar niekam nežinomo judėjimo DAROM, koordinavau visą tuometinę Marijampolės apskritį, vėliau nuotoliniu būdu prisijungdavau ir prie kitų tarptautinių ar nacionalinių idėjų, kurias DAROM organizacija inicijuodavo. 2011 metais persikėlus gyventi į Vilnių, prisijungiau prie centrinio DAROM biuro, vėliau tapau tuometinio organizacijos direktoriaus Karolio Sargūno pavaduotoja, o dabar – visos organizacijos vadove.

Ar lengva, o gal sunku DARYTI?

Aš nesu aplinkosaugininkė, kaip kad dauguma jau linkę manyti, supratimą turiu kas dedasi aplinkosaugos srityje, nes jau 8 metai dirbu šioje sferoje, privalau domėtis tuo kas vyksta. Save aš įvardinu kaip gerą vadybininkę, kuri geba kontroliuoti procesus ir dirbti su žmonėmis. Pripažįstu, kartais pas mane kompromisų nebūna, esu pakankamai griežta, reikalauju iš savęs daug, to paties reikalauju ir iš kitų savo komandos narių. Tikiu, kad daugelis savybių yra įgyjamos, jei esi atkaklus – sugebi išsiugdyti savyje pačias geriausias savybes, kurios pravers ne tik veikloje bet ir asmeniniame gyvenime.

Vienas iš pagrindinių dalykų, dėl ko džiaugiuosi, kad prie organizacijos prisijungė senieji organizacijos nariai, dauguma, kurie dar tada kai niekas nežinojo, kas ta DAROM, dirbo ties tuo, kad organizacija įgautų tam tikrą svorį visuomenėje. Šiandieną visi jie savo sričių specialistai, mano kolegos, mano draugai ir man didelė garbė dirbti su jais.

Žvelgiant į pačios akcijos koncepciją – uždavinys suorganizuoti DAROM akciją, nėra toks lengvas, kaip kad atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šiai dienai džiaugiuosi, kad sėkmingai atstatinėjamas savanorių tinklas visoje Lietuvoje, turime jau per 1000 organizacijos narių, nors prieš metus neturėjom nei 100. Taigi, viskas vyksta sėkmingai, ir patikinu, kad tik didelio darbo dėka.

Ar lieka laiko asmeniniui gyvenimui, ka veiki laisvalaikiu?

Esu su savimi susitarus apie asmeninį gyvenimą nekalbėti ir neaptarinėti jo viešai, bent jau kol kas.

Kaip save apibūdintum?

Esu stipri, atkakli ir protinga. Paisau žmogiškumo.


Kokios srities eksperte save laikai? Ką moki geriausiai?


Esu organizacijų vadybos ir valdymo srities ekspertė. Nusimanau bei turiu daug įvairiapusės patirties organizacijų taktiniame bei strateginiame lygmenyse. Gebu suvaldyti procesus ir gauti teigiamą rezultatą, kai sistemoje dirba ir veikia daugybė įvairių sričių bei kompetencijų specialistai. Tai yra didelis ir sunkus darbas. Šiai diena, lioviausi sakyti ir eksperimentuoti, kiek veiklų vienu metu galiu „pavežti“. Kaip pavyzdys, tai pernai metų akcija, kai vienu metu, per mėnesį teko suorganizuoti ją (direktorės pareigas pradėjau eiti likus mėnesiui iki akcijos DAROM pradžios), užtikrinti, kad ji įvyktų visose savivaldybėse, sukontroliuoti informaciją ir dar tuo pačiu metu dirbti su vienu iš politikų prezidento ir europarlamento kampanijose. Galutiniame rezultate, su kolege bejuokaujant sakiau, kad mums nėra nieko neįmanomo, reikia tik sveikatos pagailėt, nes buvo ir bemiegių naktų, daug streso, daug rizikingų veiksmų – tačiau viskas pavyko ne tik gerai, bet ir puikiai. Žmonės nemato virtuvės, DAROM – didelis mechanizmas, dirbam su visomis Lietuvos savivaldybėmis, atliekų tvarkymo centrais, aplinkos ministerija ir kitomis institucijomis, čia daug visko, daug įvairių nuotaikų, daugybė žmonių.

Kaip save įsivaizduoji po 10 metų?

Dar prieš gerus metus turėjau beveik aiškią viziją. Šiai dienai dalies dalykų, kurių troškau, nebenoriu, suvokiau, kad jie yra tušti ir vedantys į nieką. DAROM yra ta vieta, kurioje jaučiu pulsą bei didelį potencialą. Mano vizija – suorganizuoti pasaulinį DAROM suvažiavimą Lietuvoje. Šiai dienai mūsų tinklas Let‘s Do It World/DAROM jungia daugiau nei 100 pasaulio valstybių, organizacija yra gavusi Jungtinių Tautų Organizacijos pripažinimą 2013 metais, tai yra didelis tarptautinis žingsnis, į kurį nevalia nereaguoti. Šiai dienai išsigryninam organizacijos strategiją, partnerius su kuriais galėtume sėkmingai dirbti aplinkosaugos, savanorystės ir pilietiškumo klausimais Lietuvoje.

Taigi, tik po 10 metų pasakysiu, ar viskas pasisekė, ką planavau. O dabar dirbam.

Kokiomis vertybėmis gyvenime vadovaujiesi? Ar lengva?


Sąžiningumo, žmogiškumo. Tai pagrindiniai dalykai, kurių verta paisyti, nes jie apima praktiškai viską. Nėra lengva – yra sunkiau, nei kad atrodo iš pirmo žvilgsnio. Sunkiausia – išlikti sąžiningu prieš patį save.

Ką turi bendro su aplinkosauga?

DAROM organizaciją ir visą būrį savanorių.

Ar lengva pritraukti bei išlaikyti žmones organizacijoje? Iš kur juos atrandi? Ką darai?

Patirtis ateina per laiką ir dažna senolių išmintis atrodžiusi kvaila, tampa teisinga. Tik su laiku atrandi tam tikrus sprendimus bei įgyvendinimo formas. Praktika šioje vietoje yra pats geriausias dalykas, žinau iš kur jų surasti, žinau ką pasakyti, žinau kaip motyvuoti.
Pagrindiniai dalykai, kodėl savanoris ateina ir lieka yra pati idėja bei su kokiais žmonėmis jis būna, aplinka tikrai daro didelę įtaką, ypač jaunam žmogui. Tiesa, mūsų organizacijoje nėra amžiaus cenzo, tai laikau privalumu. Yra daugybė ir už mane vyresnių žmonių, taip pat jaunesnių. Visi dirbam, dalinamės patirtimis, tai neįkainojama.

Kaip sekasi bendradarbiauti su valstybiniu sektoriumi? Sunku ar lengva?

Galėčiau atsakyti dviprasmiškai. Visų pirma, net ir valstybiniame sektoriuje dirba ne kas kitas kaip žmonės, o su žmonėmis bendrauti, ir ypač kai jų daug ir visi su skirtingom kompetencijom – nėra lengva, tačiau įmanoma. Daugybė dalykų priklauso dar ir nuo politinių vėjų. Esu tikra, kad šiai dienai po truputėlį mes atrandam bendrus sąlyčio taškus su visomis institucijomis. Visi puikiai supranta, kad DAROM akcija, kartą per metus sutaupo ne vieną milijoną valstybei, kvailystė būtų į tai žiūrėti pro pirštus. Tad iš esmės galiu atsakyti – viskas gerai, su visais sutariam tiek gerai, kiek tai įmanoma ir esu dėkinga tiek savivaldybėms, tiek atliekų tvarkymo centrams, saugomoms teritorijoms, miškų urėdijoms ir Aplinkos ministerijai ir kt. už nuolatinį, galbūt ne visada sklandų, bet egzistuojantį bendradarbiavimą, kurio rezultatus visi pamatote kiekvienais metais DAROM akcijos metu.


Papasakok plačiau apie šių metų akcija DAROM 2015?


Visų pirma patikinu, kad tikrai viskas bus gerai, procesas vyksta. Visi tikrai gaus atliekoms skirtus maišus, tikrai bus reklama, tikrai veiks internetinė svetainė www.mesdarom.lt bei kitos komunikacinės priemonės egzistuos ir egzistuoja, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas galėtų rasti jį dominančią informaciją apie akciją. Susiduriam su techniniais nesklandumais, tačiau, kas su jais nesusiduria?

Šių metų akcentas – vandens telkinių valymas. Tai tik sąlyginai yra naujovė, tačiau akcijos metu norime atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje, lyginant su kitomis pasaulio valstybėmis, vanduo yra švariausias. Nedažna valstybė gali pasigirti, kad turi galimybę gerti vandenį iš čiaupo. Taigi, akcentuojam tai, kad privalome saugoti tai, ką turime. Prie akcijos įgyvendinimo prisijungia Lietuvos narai, registracija vis dar vyksta, tikimės, kad šiais metais pavyks išvalyti kuo daugiau vandens telkinių artėjant vasaros sezonui.

Kaip ir pernai metais, šiemet veiks DAROM Patruliai, stebėtojai, kurie sudrausmina Lietuvos gyventojus, jeigu jie kažką neteisėto mėgina daryti akcijos metu t.y. į jau išvalytus taškus vežti savo atliekas ir t.t. Daug laisvės šiemet yra duota DAROM regionų ir miestų vadovams, pažiūrėsime, kokių naujų formų ir tendencijų į akciją atneš ir tie, kurie vos pirmus metus jungiasi prie akcijos organizavimo.

Paraleliai su pačia akcija startuoja ir projektas DAROM Lietuvai (seniau vadinosi DAROM Mokykla). Čia visi moksleiviai ir kitos mokymo įstaigos galės dalyvauti įvairiuose konkursuose, kuriuos inicijuojame su Lietuvos Neformaliojo Švietimo Centru. Nugalėtojus skelbsime tik vėlyvą rudenį, Nacionalinio Darom forumo metu, tad visi tikrai dar turi laiko pasireikšti ir sėkmingai sudalyvauti.
Taip pat, naujas ir įdomus dalykas, tiek kiekvienam žmogui, tiek įmonėms – tai sistema, kuri leidžia susigeneruoti unikalų DAROM savanorio pažymėjimą. Sistema jau veikia – gali visi spausdintis  Iki akcijos pradžios dar tikiuosi, kad su įmonėmis, su kuriomis bendradarbiaujame, suformuosime tam tikrą nuolaidų modelį, kuriomis galės naudotis visos Lietuvos DAROM akcijų savanoriai. Galimybę gauti pažymėjimą turi visi, reikia tik pažymėti keliose akcijose yra dalyvauta. Daugiau informacijos apie visas mūsų iniciatyvas galite rasti mūsų internetinėje svetainėje www.mesdarom.lt

Faktai apie DAROM:
• Socialinis ženklas Nr. 1 Lietuvoje;
• DAROM/Let’s Do It World – pasaulinis judėjimas, kuris vienija daugiau nei 100 valstybių;
• Pasaulinis DAROM juėjimas 2013 m. pripažintas Jungtinių Tautų organizcijos;
• Šiemet bus 8-oji akcija DAROM Lietuvoje;
• Per DAROM gyvavimo metus akcijoje sudalyvavo daugiau kaip 851 000 Lietuvos gyventojų;
• Per DAROM gyvavimo metus surinkta daugiau kaip 33 000 t atliekų;
• Per DAROM gyvavimo metus valstybei sutaupyta daugiau kaip 10 mln. eurų;
• DAROM – įtakingiausias aplinkosauginis judėjimas Lietuvoje;
• DAROM – pirmasis masinis renginys Lietuvoje po Nepriklausomybės atkūrimo. Šiai dienai šis judėjimas skatina aplinkosaugą, savanorystę ir pilietiškumą.

Ačiū už pokalbį.

VšĮ „Mes darom“ centrinio biuro informacija

Eglutės įžiebimas Kaune 2015 Virtuvės baldai Eglutės įžiebimas Kaune 2016